חברות רבות בישראל לא יעילות, לא מתחרות מול העולם - ומשלמות שכר נמוך

זו הכותרת של מאמר אשר התפרסם ב דה - מרקר בתאריך:  27-10-14:

קישור למאמר בדה - מרקר: http://www.themarker.com/news/macro/1.2468542

מופתעים? - אני לא.

אנו רואים כי מרבית הבעיות נמצאות במספר מוגדר היטב של מקומות:

 • כלי ניהול – בארגונים רבים יש חוסר בכלי מדידה של תפוקות, ובהתאם לאמרה: "מה שלא נמדד, לא מנוהל", גם אין בחינה רציפה של תפוקות התהליך ואיתור בעיות.
  הפתרון – אפיון ופיתוח סט מדדים לפעילות הארגון ובהמשך, אפיון ופיתוח כלי ניהול, לרוב ממוחשבים כגון תוכנות MES  למיניהן או מערכות מתוך תכנת ה ERP  בארגון.
 • אמצעים ושיטות – העולם מתקדם, אך בארגונים רבים אמצעי הייצור "נשארו מאחור". אם ניתן למצוא קו מקשר בין כל הארגונים המצליחים איתם אנו עובדים, הרי שזו השקעה רציפה ומושכלת בציוד ומתקנים השומרים על הארגון בחזית הטכנולוגיה ומאפשרים לו להפיק מוצרי איכות ובמינימום השקעה.
  להחלטות אלו נכנסים פרמטרים רבים כגון: יכול המימון של הארגון, רמת הידע אשר יש בארגון לצורך בחירת ציוד מתאים, ארגון מערך הציוד ותכנון מחודש כך שיתאים לציוד חדיש ועוד שיקולים רבים.
 • הערכת חסר של היכולת האמתית של התהליך -  לעיתים קרובות אנו מגיעים לארגונים בהם, לאחר תהליך שיפור, התפוקות עולות ב 30-50%, ללא השקעה ניכרת בציוד חדיש. כלומר, ניתן היה להפיק יותר מן המערכת הקיימת, על ידי פעילות שיפור שיטות ממוקדת.
  בכל המקרים הובעה סקפטיות רבה מצד ההנהלה ביכולת ההגעה ליעדים אלו, שוב משום הערכת החסר של היכולת הקיימת, שלא מומשה.
 • בזבוזים, בזבוזים ושוב בזבוזים – הכוונה לבזבוז  MUDA , כפי שהיא נקראת בשפת ה Lean. פעילויות רבות שאינן מוסיפות ערך בתהליך כגון הקלדות כפולות ומרובות, ביקורת איכות במקום פתרון בעיות שורש, שינוע מיותר מתחנה לתחנה, ניהול מלאים לא נכון ייצור מיותר למלאי או הזמנות ח"ג ללא צורך, חוסר סדר וארגון סביבת העבודה המשקה על התפקוד (5S  כבר אמרתי??)
 •  תכניות עבודה וזרימת התהליך אשר אינם משרתים את מטרות הארגון – הארגון כולו חייב לעבוד ולפעול כמערכת משומנת. על כך אחראית תכנית העבודה המסנכרנת בין כל הגורמים. לעיתים מזומנות תכנית העבודה /תכנית הייצור אינה מתאימה ומשרתת מטרות של מרכיב אחד בארגון בלבד.

לאחר עשור ויותר שאנו, בחברת שורה תחתנה, מבצעים שיפורי תהליך, חקרי זמן ושיפורי פריון בעשרות רבות של חברות, הנתונים שבידנו די דומים.

 

מעוניין בפגישה ללא התחייבות?
השאר פרטייך עכשיו:
הודעתך נשלחה בהצלחה
 
_iesupport _chrome