תכנון פונקציונאלי חוסך כסף

במהלך העבודה בייעוץ ותכנון מפעלים ואתרים לעשרות רבות של חברות נתקלתי לא אחת בעובדה כי מנהלים ויזמים רבים כלל לא מודעים לנושא התכנון הפונקציונאלי. התוצאה הסופית אינה עומדת בדרישות החברה, ואף מוסיפה לפרוייקט עלויות נכבדות. כפי שאמר לי מנהל בכיר באחת החברות עמן עבדנו לאחרונה: " קיבלנו בניין יפה ומשוכלל, אבל לא מתאים לצרכים שלנו, ולא לוקח בחשבון את ההתפתחות הצפויה."

מהו בעצם התכנון הפונקציונאלי?

המטרה הבסיסית של תכנון פונקציונאלי היא להבין את צרכי הארגון מכל הבחינות ולתרגם אותן לנתונים ותכניות שעל פיהן יכולים שאר המתכננים להתקדם. שלב התכנון הפונקציונאלי הוא השלב הראשון בכל פרויקט.

מתכנן פונקציונאלי טוב ילמד היטב את פעילות הארגון, טכנולוגיות, קווי מוצר, תהליכים וכד'. כמו כן ייתן דגש לנושא כ"א, צרכים ותחזיות איוש.

המתכנן יציע מספר חלופות ברמת "בלוקים" או "סכמות מלבנים" המתארות את גודל השטחים הנדרשים לכל פעילות ואת מיקומם, כך שיתמכו בתהליכים הארגוניים, וכן סימון וגודל של שטחים כלליים כגון שטחי משרד, רווחה וכד'.

 

 לדוגמא - השרטוט המופיע למעלה.

 

 בשלב הבא תבחר החלופה בדיון עם הנהלת החברה.

החלופה הנבחרת תעבור לתכנון פונקציונאלי מפורט, בו ימוקמו כל פריטי הציוד ויסומנו כל דרישות התשתית הנדרשות לציוד כגון: סוג וגודל של חיבור חשמל, יניקות אויר, ניקוזים תעשייתיים וביוב , מערכות גזים וכד'.

 

למשל:

 

 

השלב הבא הוא מסמך המפרט את דרישות המבנה , אשר אינן מופיעות בשרטוט או שיש להדגיש שוב ובכלל זה נושאים כגון: פתחים – סוג ומידות, ריצפה – סוג ועומס נדרש, חומרי בינוי הנדרשים ע"פ צרכי התהליך ו/או עמידה בתקני בקרת איכות (במיוחד בתעשיית המזון והתרופות) ועוד.

זהו.. עכשיו יש בידי המתכננים השונים את כל החומר הדרש להם לצורך עבודתם ומסירת תכנון איכותי ללקוח. בצורה כזו נחסכות גם עלויות תכנון הנובעות בד"כ מחוסר הבנה ותכנון נוסף לאחר שהפרטים הובהרו.

בתכנון פונקציונאלי טוב, כל הפרטים ברורים למתכננים ונחסכת להם עבודה רבה.

ואכן במקרים רבים, המתכננים ובראשם האדריכל הם היוזמים את ביצוע התכנון הפונקציונאלי - בשיחה עם היזם.

השלב האחרון הוא בדיקה של התכנון אשר בוצע על ידי המתכננים. יש לוודא כי התכנון עונה על הדרישות הפונקציונאליות.

וכך, שוב, נוצר חיסכון כספי על ידי מניעת תוספות ושינויים בעבודת הקבלנים (אשר עלויותיהם עלולות להגיע לעשרות אחוזים מכלל הפרויקט), לצורך תיקון והוספות של פריטים אשר לא נלקחו בחשבון במקור.

מעוניין בפגישה ללא התחייבות?
השאר פרטייך עכשיו:
הודעתך נשלחה בהצלחה
 
_iesupport _chrome