תכנית ראליטי - חלק א

על הפרק היום: תכנית ראליטי.

בסדרת המאמרים הקרובה, אתאר את השתלשלות פרויקט תכנון פונקציונאלי של מפעל חדש, שלב אחר שלב, עד לסוף תהליך התכנון, בו מאושרות להמשך תכנון תכניות המתכננים השונים, לאחר שנמצאו מתאימות לדרישות התכנון הפונקציונאלי. על פי התכנון הראשוני התכנון הפונקציונאלי ימשך 8 שבועות.

 

תיאור הפרויקט:

החברה הינה חברה טכנולוגית יצרנית, הפועלת בתחום ציוד לתעשיה, תוך ייצור של חלק נכבד ממוצריה וכן שיווק מוצרים מחברות אותן היא מייצגת.

 לחברה יש פעילויות של מכירות, ייצור, הרכבות, שירות וסחר.

 

היסטוריית התכנון: בשלב ראשון בעלי החברה תכננו בעצמם את המפעל החדש, לאחר שרכשו קרקע עבורו.

מהר מאד התברר כי הנחות היסוד אינן נכונות וכי השטח אשר תוכנן, לא יספיק למילוי כל הדרישות העתידיות ממנו.

בשלב זה הוחלט בהנהלת החברה כי יש להיעזר במומחים לתכנון, ונוצר קשר עם חברת שורה תחתונה.

במקביל פעלו בחברה למכור את הקרקע אשר נרכשה כבר, ולמצוא קרקע אחרת, בשטח גדול פי שניים. זו דוגמא טובה למצב בו אכן נעשתה טעות בתחילת התהליך, אך תוקנה מהר ובנזקים מינימליים.

השלב הראשון בעבודה, כפי שהקוראים הנאמנים של המאמרים שלי בוודאי זוכרים הוא: בניית בסיס נתוני התכנון.

הזמן המוקצב לכל הפרויקט הינו 8 שבועות. זה משך זמן קצר אך אפשרי, ובלבד שלבעלי החברה וההנהלה יהיו התשובות ויכולת קבלת ההחלטות לגבי נתונים הנדרשים לנו לתכנון, בעיקר נתונים הקשורים להתפתחות עתידית – כיווני התפתחות החברה והמפעל.

 בסיס נתוני התכנון מיצגים באופן מספרי את פעילות החברה במצב הקיים, ובסיוע צוות החברה מבצעים השלכות שונות, כך שנקבל את הייצוג, באותן קטגוריות, גם למצב העתידי.

המקובל הוא "אופק תכנון" של 5-10 שנים. פחות מכך - אין בזה ראיה עתידית אמתית, יותר מכך - זו ממש התנבאות ללא התבססות על עובדות. אנו איננו עוסקים בנבואות, אלא בהנחות.

בניית בסיס נתוני התכנון נמשכת כשבועיים של עבודה מאומצת.

במאמר הבא - אמשיך לעדכן בהתקדמות הפרויקט.

 

 

מעוניין בפגישה ללא התחייבות?
השאר פרטייך עכשיו:
הודעתך נשלחה בהצלחה
 
_iesupport _chrome