תערוכת Hannover Messe 2019 - העתיד כבר כאן

בשבוע הראשון של אפריל, יצא צוות של שורה תחתונה לתערוכת Hannover Messe.

אנו יוצאים לתערוכות רבות, כדי להעשיר את הידע המקצועי שלנו ולהיות מקור ידע ללקוחותינו בפרויקטים שונים ומורכבים.

בתערוכה זו אנו מקפידים לבקר לפחות אחת לשנתיים.

כפי שכבר כתבתי במספר מאמרים, לביקור בתערוכות יש ערך מקצועי רב ויש לתכנן ולתקצב זאת באופן מסודר בתכנית העבודה של החברה.

 

מה כללה התערוכה השנה?

התערוכה השנה עמדה בסימן יישום תעשיה 4.0 ומימוש הפוטנציאל שכולם מדברים עליו.

 

 

מגמת ההתחברות של ציוד ומכונות זה לזה, ללא תיווך אנושי הולכת ומתגברת

יישומי ה IOT נמצאים בכל תצוגה ומערכת המוצגת, בין אם אלו מערכות מחשוב ובקרה או מערכות מכאניות "מסורתיות". 

למשל חברת Shaffler  הציגה מערכות איסוף נתונים מציוד ומיכון, האוספות  On Line נתונים מסנסורים שונים בציוד, מרכזות הכל בסיס נתונים עצום ממדים, וכך בעזרת בינה מלאכותית, מנתחות את המצב המכאני של רכיב מסוים, מתריעות על פעולת אחזקה צפויה, ואף משגרות הוראת ייצור לחלק חלופי, ומשלוח לאתר הלקוח, לצורך ביצוע פעולת אחזקה.

 

 

זו רק דוגמא אחת מני רבות למגמה זו, אשר היוותה פריצת דרך לפני כשנתיים, ראו מאמר קודם מהתערוכה של 2017, אך כעת כל יצרן המכבד את עצמו מציג יכולות כאלו.

 

רובוטיקה, כמובן, תפסה נתח ניכר מהעניין.

עם זאת מי שעוקב באופן קבוע אחר ההתפתחויות בתחום זה יכול לראות מגמה שהודגשה גם בתערוכה זו והיא הפיכת הרובוטיקה לזמינה ואפשרית ליישום בכל גודל של מפעל.
כמובן שהוצגו רובוטים גדולים ומשוכללים לפעילויות שינוע כבדות ומהירות ולעבודות שונות, בעיקר ריתוכים, בתעשיית הרכב.
לצידם, עם זאת הוצגו עוד 2 מגמות של רובוטים. ה - Cobot שמלווה אותנו כבר מספר שנים והוא רובוט המיועד לעבוד בסביבת העובדים בקווים, ולהיות המסייע לעובד או מחליף עבודה ידנית.
רובוטים אלו מתאפיינים ביכולת נשיאה נמוכה יחסית, מהירות תנועה נמוכה, משיקולי בטיחות ועלות, וקלות הפעלה ויישום. רואים יותר ויותר דגמים שכאלו גם בתעשיה הישראלי, אשר כלל ניתן לומר שהיא מפגרת בתחום הרובוטיקה בכלל.

 

התחום הנוסף אשר בלט בשדה הרובוטיקה הוא רובוטים זולים וקלים ליישום. מספר חברות הציגו רובוטים אשר עלותם הבסיסית הינה בין 2,500 ל - 6,000 אירו ולחלקם יכולות ומפרט בהחלט מעניינים ושכדאי לעיין בהם.

בלטה במיוחד חברת Igus הידועה ביישומי הפלסטיקה ההנדסית, אשר הציגה רובוטים פלסטיים, קטנים, קלים ובעיקר זולים.

נכון שהתנועה לא תמיד נראתה חלקה, ומהירות התנועה גם היא נמוכה, אבל, לפי הצהרת היצרן, זהו כרטיס כניסה זול למדי לעולם זה, לחברות הרוצות לבחון את הנושא.

בוודאי ישנם יישומים אשר אינם זקוקים לדיוק רב ולתנועות מהירות (ממש כמו יד אנושית), אשר ניתנים ליישום על ידי ציוד שכזה.

 

 

כמובן שבתערוכה שכזו לא נפקד מקומה של התעשיה הגרמנית, על מיטב יכולותיה המרשימות - יכולות הנדסיות, עיבוד וייצור של מכלולים הנדסיים מסובכים ומרשימים, כגון: תשלובות, אביזרי בקרה, מיסבים, יכולות יציקה מדויקת, חשמל, אלקטרוניקה ועוד מיטב ההנדסה והטכנולוגיה.

כרגיל, בלטה חברת Festo לציוד בקרה ופיקוד אשר גם הפעם הרשימה בתצוגה של רובוטים אינטראקטיביים מפוקדי הציוד שלה, ורובוט דג תת מימי השוחה במיכל שקוף.

         

תחום המחשוב, מציאות מדומה, מציאות רבודה וכיוצא באלו שילובים שונים של מידע וחושים היו נחוצים אף הם.

מספר רב של חברות הציגו מעין משקפיים ומשקפות לסיוע בתהליכי יישום שונים של הרכבה ותפעול - ניכר שהתחום עדיין לא בשל ויש חיפוש של הדרך למצות את היתרונות שיש בו.

 

לא נפקד מקומן של כל החברות הגדולות בתחומי המחשוב התעשייתי, ובהן מקרוסופט, ואווי, אינטל וכמובן ענקית ההנדסה הגרמנית – סימנס, אשר בביתן עצום ממדים הראתה לאן ניתן להגיע בהסתכלות כוללת והשקעת משאבים עצומים בתכנון מערכות משולבות.

 

והפתעה, גם אמזון כאן.. אמנם לא כספקית שירותים ו/או ציוד אלא כספקית אמצעים, שירותי ענן לחבורת פיתוח.

הביתן של אמזון הכיל למעשה תצוגות של חברות המתבססות על שירותי הענן שלה כפלטפורמה - הגבולות בהחלט מיטשטשים בין מציאות לדמיון.

 

 

מקומן של הדפסות תלת ממד לא נפקד כמובן.

בתערוכה היה ייצוג נכבד של יצרני ציוד ומיישמי פתרונות בתחומים שונים של תלת ממד, החל מתוכנות לתכנון חלקים, בקרת איכות העברה לייצור וכמובן מכונות הדפסה בטכנולוגיות שונות ומגוונות.

 

זה המקום להזכיר את חברת Matrix 3D שלנו, העוסקת בהדפסות תלת ממד במתכת במגוון חומרים וטכנולוגיות. אנו מייצגים את מיטב היצרנים בעולם ומספקים חלקים המיוצרים בתלת ממד מתכת לחברות רבות בארץ.

 

 

בכך אסיים סקירה קצרה זו של התערוכה.

 

אנחנו כאן לשרותכם לחלוק עם לקוחותינו את הידע הרב שאנו ממשיכים לצבור וליישם במגוון פרויקטים.

להתראות

דוד

וצוות שורה תחתונה.

מעוניין בפגישה ללא התחייבות?
השאר פרטייך עכשיו:
הודעתך נשלחה בהצלחה
 
_iesupport _chrome