אז מה בעצם אתה עושה

התשובה הפשוטה לשאלה זו - היא תכנון מפעלים, תשובה המורכבת יותר היא: תכנון פונקציונלי.

ומה זה "תכנון פונקציונלי" זו השאלה הבאה בתור.

תכנון, על פי ויקיפדיה: " הוא פעולה מודעת קוגניטיבית אשר האדם מבצע כדי להתכונן לקראת אירועים עתידיים או לצורך השגת מטרה. תכנון יעיל יכול לסייע לאדם להימנע משגיאות ,או לצמצם את הסבירות להן".

ובכן, הכל טמון בהגדרה זו.

מטרת התכנון הפונקציונלי, לפי שמו, היא להכין תכנון של יחידות הפעילות השונות במפעל או במחסן, המתחשב בתהליכים, במיכון, בצרכי התשתיות ובעוד גורמים נוספים רבים.

תוצר התכנון הפונקציונאלי - הנו שרטוט מערך הציוד, המגדיר גם את נתיבי השינוע בין התחנות, כמויות השינוע הצפויות בטווחי זמן שונים וכן את השיטות לשינוע ואחסון ביניים בתחנות התהליך השונות.

בנוסף לשרטוט זה, מתכנן טוב יכין גם מסמך, אשר לעיתים יכיל עשרות רבות של עמודי מידע.

המסמך מפרט ברזולוציה ההולכת וגדלה את הדרישות הפיסיות מהאתר, המבנה, החצרות ושאר המתקנים ומערכות.

מסמך זה יהיה את הבסיס לתכנון עבור כל המתכננים הדיסציפלינות השונות כגון חשמל, קונסטרוקציה, בטיחות אש, אינסטלציה, נגידות, תקשורת, מיגון, אוורור ועוד . כל אחד מהיועצים המתכננים אמור למצוא בפרקי המסמך השונים את כל ההגדרות שעל פיהן הוא צריך לבצע את התכנון

 בין היתר, שיטה זו מבטיחה כי כל המתכננים פועלים באופן אחיד ומכוונים לאותה מטרה. למשל במכונות ייצור מורכבות, ייתכן שיידרשו תשתיות המתוכננות על ידי 5 יועצים שונים: הכנות ברצפה על ידי הקונסטרוקטור, הזנות חשמל ותקשורת על ידי מתכנן התקשורת, ניקוזים על ידי מתכנן האינסטלציה, ובהנחיית יועץ איכות סביבה לטיפול בסוגי השפכים השונים ועוד.

ואכן, התכנון הפונקציונאלי עונה במדויק על ההגדרה אשר למעלה. הוא צופה פני עתיד והתוצר הינו תכנית אשר תסייע לאדם - קרי ליזם, להימנע משגיאות ולהימנע מעלויות כספיות מיותרות ואף ניכרות.

 דוגמה קטנה לנושא פעוט, אשר עלול להשמט בקלות, ללא מתכנן מנוסה - הגידור.

 לגידור יש חשיבות רבה, הן בפן הוויזואלי - אשר לעיתים מוגדר על ידי רשות התכנון המקומית והן בפון האבטחתי ומכאן שהוא בעל משמעות מבחינת הביטוח.

מה יקרה אם לא תבוצע הגדרה מדויקת ומלאה לנושא הגידור? למשל, לא יוכנו יסודות מתאימים על ידי קבלן השלד - זה יחייב הגעה נוספת לאתר בעלויות ניכרות ומיותרת. או למשל, אם לא יבוצעו עמודים עם הכנות למצלמות ו/או תאורה. דבר זה יחייב עבודה כפולה ועלויות מיותרות. ומה בדבר הכנת צנרת להולכת הכבלים ביסוד הגדר? זו רק דוגמא קטנה.

 בחרתי במתכוון בדוגמה אשר אינה דווקא קשורה לתהליכים ו/או הציוד המרכזיים במפעל/מחסן. את הנושאים המרכזיים בדרך כלל לא שוכחים. כאן הטעויות הנובעות מחוסר נסיון בתכנון הן אחרות, למשל אי הכנת תשתיות המתחשבות בהתפתחות של התפוקות, או חוסר שטחים המוקצים למלאי ביניים - נוצר צוואר בקבוק עוד לפני שהמפעל החדש החל לפעול.

 

machine operator

טעות רווחת היא לא להצמד לתהליך הראשי ולמקם ציוד ותחנות על פי שיקולים שונים, ללא התחשבות בזרימת התהליך. טעות שכזו - אם לא תתוקן, תגרום לבזבוז קבוע לאורך כל חיי הפעילות של התהליך והעלות המצטברת של טעות זו בדרך כלל גדולה עשרות מונים משכר תכנון מקובל תכנון פונקציונלי.

 לצוות המתכננים של שורה תחתונה יש נסיון רב שנצבר בעשרות רבות של פרויקטים ובתכנון מאות אלפי מטרים רבועים של מפעלים. תכננו מפעלים בתחומי תעשייה רבים כגון: מזון, תרופות, פלסטיקה, מתכת  - עיבוד שבבי וזיווד, תעשיית הנגרות ואלומיניום, מפעלי הרכבות וייצור אלקטרו מכאני ועוד. בצוות מהנדסי תעשייה מנוסים, אנשי איכות ומחשוב ואנשי תפעול ולוגיסטיקה מנוסים ביותר, כך שהתכנון מקבל טיפול מקיף ורב מומחיות.

 

pharma packing line

 

 

מעוניין בפגישה ללא התחייבות?
השאר פרטייך עכשיו:
הודעתך נשלחה בהצלחה
 
_iesupport _chrome