בזבוזים – היכן נשרף הכסף?

זהו המאמר הרביעי בסדרה על פריון חברות ישראליות.

הכול התחיל במאמר שהתפרסם ב"דה מרקר" ובו האמירה כי חברות ישראליות רבות הן בעלות פריון נמוך ביותר, הן באופן מוחלט והן באופן יחסי למדינות אחרות.

ב - 4 המאמרים הקודמים הגדרנו את הסיבה לתופעה זו, המוכרת לנו היטב, וניתחנו סיבות אלו אחת לאחת. היום הגיע הזמן לעסוק בנושא "חביב" נוסף – הבזבוזים.

אין הכוונה לבזבוז שכל אחד יכול לראות, אלא לאלו אשר לעין בלתי מיומנת ולא חקרנית, יראו כחלק טבעי ותקין בתהליכים בארגון. ובל זאת הכסף "נשרף"

 

 

היכן? למה?

סוגים רבים להם לבזבוזים האלו, רובם ניתנים להגדרה תחת 7 סוגי הבזבוז MUDA, כמקובל במתודולוגיית ה LEAN:

 

  • ייצור יתר (יצירת מלאי) - ייצור או רכישת כמות פריטים העולה על זו הנדרשת על ידי הלקוחות. גורם להצטברות מלאי מיותר. במיוחד מסוכנת העבודה במנות גדולות, ולכן נשאף תמיד להקטין סדרת ייצור ככל האפשר. במקרה כזה נצטרך להפעיל מתודולוגית SMED - Single Minute Exchange of Dies, לביצוע

כוונון - SET UP מהיר.

 

 

  • מוצרים פגומים - בזבוז חומרים, עבודה ותקורה הנובע ממוצרים פגומים ומעיבוד חוזר. יישום מתודולוגיות של הסמכת תהליך - Process Certification וחקר תקלה לאיתור סיבת השורש:

           RRCA – Relentless Root Cause Analysis, יהוו דרכים מתאימות להקטנת בזבוזים אלו.

 

  • עודף עיבוד / חומר – בזבוז הנובע מביצוע מיותר או בלתי יעיל,  או מתוספת חומר שאינו מתומחר בעלות הפריט בד"כ נובע מחוסר יציבות של התהליך.

 

  • שינוע – בזבוז הנובע מתנועות ציוד ומוצרים בדרך שאינה אופטימאלית ואיננה מוסיפה ערך. מכירים את מונח: תרשים הספגטי? בנוסף, ראו מאמר בנושא

 

 

 

  • תובלה  –העברה מיותרת של חומרים או מוצרים ממקום למקום. למה לא לסיים את כל התהליכים האפשריים באותו המקום, מבלי לשנע? שהרי שינוע היא פעולה שאינה מוסיפה ערך למוצר, והלקוח אינו משלם עבורה. הפעל כלי Value Stream Mapping VSM -  וזהה את נקודות התורפה ומוקדי הבזבוז.

 

  • ניצול שגוי של משאבים – ניצול משאבים בדרך שאינה מוסיפה ערך ללקוח.  גם כאן, ניתוח בשיטת VSM יציג באופן ברור את המקומות בהם יש לטפל.

בכל הנושאים הנ"ל ניתן לטפל באופן מדויק ובמתודולוגיות במוכרות לנו היטב. למשל, הפעלת כלי ניתוח בסיסיים כגון תרשים "עצם דג", או שיטות נוספות אשר ניתן לקרוא עליהן בעמוד המתודולוגיות באתר שלנו.

 

 

לשם איתור נקודות הבזבוז – בחברה שלך, לצורך הגדלת הרווחיות – פנה אלינו עוד היום.

מעוניין בפגישה ללא התחייבות?
השאר פרטייך עכשיו:
הודעתך נשלחה בהצלחה
 
_iesupport _chrome