לכבוד פסח נצא מעבדות לחרות

בפרוס חג הפסח, כדאי אולי להתבונן בעסקים שלנו ולבחון האם באמת יצאנו ממצריים או שמא אנו עדיין עבדים לאיזה שהוא פרעה.

ובכן מהן ה"עבדויות" שאנו יכולים למצוא בארגון יצרני/תפעולי? מיהם ה"פרעה" הממררים את חיינו בעבודה קשה בתבן ולבנים?

מניסיוני, כמי שנמצא בארגונים רבים מידי שבוע ובמגוון תעשיות וארגונים לוגיסטיים, אין ספק שה"פרעה" הקשוח מכולם הן העלויות הקבועות.

עלויות אלו תמיד שם... ללא קשר לפעילות העסק, למחזור המכירות, לכמות ההזמנות ולייצור ומכירות.

הן שם ותובעות את מזונן בכל חודש וחודש. חלקן ברור וידוע ועליו אני שומע הרבה תלונות – מימון הציוד, פחת, שכר דירה, עלות העובדים העקיפים וכד'. חלקן נסתרות יותר או שנחשבות כגזירה שאי אפשר למנעה ולכן גם אין מה להשקיע בה מאמץ, למשל שכר דירה וארנונה.

חשוב לזכור, טיפול בעלויות הקבועות - לא רק שישפר את תזרים החברה ורווחיה אלה אף יקטין את עלות המוצרים והשירותים של הארגון ויאפשר לו להיות תחרותי יותר ולהתמודד טוב יותר עם התחרות בשוק, על ידי עדכון תמחיר המוצרים.

לעיתים נדרשת חשיבה "מחוץ לקופסא" על מנת להקטין עלויות אלו באופן ניכר.

דוגמא

אחד מלקוחותינו, פעל ממפעל בשטח שבו כ - 40% שימש לאחסנת תוצרת גמורה אשר אמורה הייתה להיות מסופקת, אך מסיבות אשר בד"כ נובעות מהלקוחות, לא ניתן לספקה.

סיבה נוספת של אחסנה זו היא זמן כוונון ארוך ביותר אשר נדרש לתחנת ייצור מרכזית במפעל, מה שחייב עבודה בסדרות גדולות , אל מול הזמנות בסדרות קצרות וכך נדרש היה שטח ניכר לספיגת ההבדלים בקצב.

 

ראשית נדרש היה להבחין בשטח זה , אשר כולם היו רגילים שהוא שם וחלק "מהנוף".

לאחר שמיקדנו את תשומת הלב בשטח זה כחלק מפעילותנו לתכנון מפעל חדש עבור לקוח זה, התקבלו בחברה מספר החלטות.

ההחלטה המרכזית, היא לא לאחסן תוצ"ג בשטח המפעל, לפרק זמן ארוך (הנתונים המספריים מושמטים כאן במתכוון) - ההחלטה היא לצאת לאחסנה חיצונית.

אם הסיבה לאחסנה, נובעת מבעיה של הלקוח – הלקוח מתבקש לממן אחסנה זו (הפתעה  - מזמן שהחלו בפעילות זו - כל הלקוחות מצאו פתרונות אחרים ומשכו את התוצרת בזמן המתוכנן).

המשמעות היא: שאין צורך להחזיק שטח אשר לעיתים ריק ולעיתים מלא (אך בעל עלות קבועה: שכר דירה, ארנונה, אחזקה, תאורה, מיזוג וכיו"ב).

נושא האחסנה לצורך פיצוי על זמני כוונון ארוכים של קו הייצור הראשי, נפתר על ידי שינוי טכנולוגי מהותי בקו זה והתאמתו לסדרות קצרות.

מעבר לשיפור באיכות המוצרים וחיסכון כ"א אשר נבע משינוי הטכנולוגי בקו, חסכון ניכר נוצר גם על ידי ביטול הצורך באחסנת ביניים נפחית, וכך, שוב, נחסכו שכר דירה, ארנונה, תאורה מיזוג וכיו"ב.

זוהי רק דוגמא אחת מיני רבות בהן פעילות ממוקדת של צוות מנוסה סייעה לארגון להפחית את ההוצאות הקבועות, לשפר נקודת איזון ולצאת, לפחות קצת, מעבדות לחירות.

חג שמח

מדוד שלו וצוות שורה תחתונה

 

מעוניין בפגישה ללא התחייבות?
השאר פרטייך עכשיו:
הודעתך נשלחה בהצלחה
 
_iesupport _chrome