מה הבסיס לכל?

ברור - על הרצפה.

זו לא בדיחה ולא התחכמות. ממש כך. הכל עומד על הרצפה.

החל בציוד, מכונות מלאי, עובדים, ריהוט וכו' והמשך בחזות המפעל/מחסן/משרד.

יתרה מזו, מן המפורסמות הוא כי רצפה מבהיקה בנקיונה משרה אוירת נקיון על האזור כולו וממריצה את שימור הנקיון והסדר גם במקומות שאינם על הרצפה, כגון שולחנות העבודה, ארונות כלים וכד'.

 

ומדוע בחרתי לפתוח בנושאי סדר ונקיון?

והרי לרצפה ישנם תפקידים רבים אחרים?

זאת משום חשיבותה של הרצפה ביישום גישת ה 5S, או כפי שאנו בשורה תחתונה מעדיפים לקרוא לה, גישת ה  New 5S(כפי שניתן לקרוא במאמרים רבים המופיעים באתר שלנו והעוסקים בגישת ה New 5S), גישה זו מביאה עימה יתרונות ברורים ושיפורים גם בתחום איכות התהליך והמוצר, בטיחות ואף בעלות הישירה והעקיפה של מוצרי הארגון ותהליכיו.

נחזור לרצפה, לה יש, כאמור, תפקידים נוספים:

  • לשאת את העומסים הפועלים בתהליכים בארגון.
  • לאפשר תנועה בטוחה של אנשים, ציוד וחומרים.
  • להגדיר אזורים, נתיבים, מעברים התואמים את התהליכים בארגון.
  • לאפשר שמירה על רמת הנקיון הנדרשת ולהיות לעיתים מעין קולטן לשפכים בדרכם לניקוז.
  • להיות גורם ויזואלי מתגבר ומרענן ליצירת סביבת עבודה נעימה.
  • לשמש כחלק מהעברת המסר הארגוני.

 

בבואנו להגדיר מפרט לרצפה, בעת תכנון מפעל או אתר לוגיסטי, כפי שאנו מרבים לעשות בפרויקטים השונים, עלינו לקחת בחשבון את כל הגורמים ותפקידי הרצפה הנ"ל.

בנושאים מסויימים, כגון עומסים בהם הרצפה נדרשת לעמוד, יש לבצע חישוב דטרמיניסטי של העומסים השונים ולהגדיר זאת למהנדס הקונסטרוקציה.

בנושאים אחרים כגון מעברים ופתחים יש להתחשב ולקבל הנחיות מיועצי הבטיחות בעבודה ובטיחות אש. לעיתים יש לתכנן ולהתחשב בחומרים שבשימוש בתהליך המיושם כדי לוודא את עמידות הרצפה לכימיקלים, מניעת החלקה, דרישות שחיקה שונות וכיו"ב.

 

בנוסף לכל אלו קיים גם המסר אותו רוצה הארגון להעביר.

למשל, במפעלי תרופות הרצפה בד"כ בגוון בהיר המשדר נקיון וסטריליות ומשליך על התנהגות העובדים ביום יום. כמובן שגוון בהיר גם מאפשר לאתר מפגעי לכלוך בקלות יתרה ולנקות אותם.

גווני הרצפה, אף הם לא חייבים להיות אחידים בכל הארגון ויכולים לשמש להפרדה ויזואלית בין אזורים שונים והדגשת פתחים ומעברים.

את כל ההנחיות הללו יש להגדיר, אם באמצעות חישובים לאחר ניתוח תהליך ואם על ידי שיחות עם בעלי תפקידים בארגון, איש איש לפי תחום אחריותו. אנו מרכזים כל זאת במסמך הנחיות תכנון מפורט המשמש את מתכנני המבנה במקצועות השונים כגון הנדסת קונסטרוקציה ואדריכלות.

יש התלבטויות מה נכון? אתם מוזמנים לפנות ישירות בטלפון 054-7796387 או בדואל david@dsbl.co.il

 

 

 

מעוניין בפגישה ללא התחייבות?
השאר פרטייך עכשיו:
הודעתך נשלחה בהצלחה
 
_iesupport _chrome